Ergoterapist Maaşları Ergoterapist Nedir? Ne İş Yapar?

Ergoterapist nedir? Ergoterapi, sağlığı, bağımsızlığı ve yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bir sağlık mesleğidir. Ergoterapistler, özel gereksinimleri olan kişilerin günlük yaşam becerilerini ve topluma katılımlarını geliştirmek için uygun tedavi programlarını uygularlar. Ergoterapi, iş ve uğraşı terapisi olarak da bilinir. Ergoterapist Maaşları 2024 hali ile sizlerle.

Ergoterapist olmak için üniversitelerin sağlık fakültelerinin ergoterapi bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu bölümlerde anatomi, fizyoloji, psikoloji, sosyoloji ve ergoterapi teorileri gibi dersler alınır. Ergoterapistler, zihinsel, fiziksel, duyusal, görsel, sosyal, çevresel ve duygusal alanlarda zorluk çeken kişilere yardımcı olurlar. Ergoterapistler, kişilerin yapmaya ihtiyaç duydukları, yapmak istedikleri veya yapmaları beklenen uğraşları gerçekleştirebilmeleri için çeşitli aktiviteler kullanırlar. Bu aktiviteler kişiye özgü olarak planlanır ve uygulanır.

Ergoterapi her yaş grubuna uygulanabilir. Ergoterapi başta otizm, epilepsi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi psikiyatrik hastalıklar olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Ergoterapi aynı zamanda herhangi bir fiziksel rahatsızlığa bağlı olmaksızın toplum tarafından dışlanmış veya katılımı kısıtlanmış olan kişilerle de çalışır. Ergoterapi kişi merkezli bir sağlık mesleği olduğu için ergoterapistler bire bir kişilerle, gruplarla veya topluluklarla işbirliği içinde çalışırlar.

Devlette Ergoterapist Maaşları 2024

ÜnvanMaaş
Ergoterapist (Yeni başlayan sözleşmeli ve 8/1 derece)24.300 TL
Sağlık Bakanlığı Ergoterapist Maaşları 2024

Ergoterapinin çalışma alanları çok geniştir. Ergoterapistler hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, okullar, kreşler, bakım evleri, huzur evleri, cezaevleri, iş yerleri gibi pek çok yerde çalışabilirler. Ergoterapistler ayrıca ev ziyaretleri de yaparak kişilerin kendi ortamlarında değerlendirilmesini ve tedavisini sağlayabilirler.

Ergoterapi Atamaları (Geleceği)

Ergoterapi geleceği için en net sonuç Ergoterapi atama taban puanlarına bakmak olacaktır. Bu sayfadan Ergoterapi atama puanlarını görebilirsiniz.

Ergoterapi kişinin yaşam kalitesini arttırmak için önemli bir sağlık hizmetidir. Ergoterapistler bu hizmeti vermek için gerekli bilgi ve becerilere sahip olan profesyonellerdir. Ergoterapi ile ilgili daha fazla bilgi almak için ergoterapistlere danışabilirsiniz.

Ergoterapist maaşları ne kadar?

Sağlık Bakanlığı’nda çalışan yani devlette Ergoterapist maaşları ortalama 24.300 TL olarak bilinmektedir.

5/5 - (1 vote)
Bu yazıyı paylaş:

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir