Ağız Diş Sağlığı Teknikeri nedir?

Ağız Diş Sağlığı Teknikeri, diş hekimlerinin ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedavilerde yardımcı olan, klinik ortamını ve malzemelerini hazırlayan, hastaları karşılayan ve yönlendiren, sterilizasyon ve dezenfeksiyon işlemlerini yapan, ölçü maddelerini karıştıran ve laboratuvara gönderen, oral hijyen eğitimi veren sağlık personelidir.

Ağız Diş Sağlığı Teknikeri olmak için ilgili meslek yüksekokullarının Ağız ve Diş Sağlığı bölümünden mezun olmak gerekir. Bu bölüm 2 yıllık bir önlisans programıdır ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci alır. Mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile devlet kurumlarında veya özel sektörde çalışma imkanı bulunur.

Ağız Diş Sağlığı Teknikeri, diş hekimliği kliniklerinde, hastanelerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, laboratuvarlarda veya implant, protez, porselen gibi firmalarda çalışabilir. Çalışma ortamı genellikle gürültülü, kokulu ve ıslak olabilir. Ayrıca radyasyon, titreşim, basınç gibi riskler de vardır.

Ağız Diş Sağlığı Teknikeri olmak isteyenlerin iş disiplinine sahip, kişisel temizliğine dikkat eden, iletişim becerisi iyi olan, kimya ve biyoloji konularına ilgili, görsel belleği kuvvetli, göz ve el koordinasyonunu sağlayan, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi, ayrıntılara dikkat eden, ekip çalışmasına yatkın, yenilik ve gelişmelere açık, titiz ve tedbirli olan kişiler olması gerekir.

Bu yazıyı puanla post
Bu yazıyı paylaş:

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir