Ameliyathane Teknikeri Nedir? Ne İş Yapar?

Ameliyathane Teknikeri Nedir?

Ameliyathane teknikeri, ameliyathanede gerçekleştirilen cerrahi işlemlerin hazırlık, uygulama ve sonrasında görev alan sağlık personelidir. Ameliyathane teknikeri, ameliyathanenin ve kullanılan aletlerin steril olmasını sağlar, ameliyat ekibine malzeme temin eder, ameliyat sırasında ve sonrasında destek verir.

Ameliyathane teknikeri olmak için sağlık meslek liselerinin veya sağlık meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ameliyathane teknikeri, fen bilimlerine ilgi duyan, el becerisi yüksek, sorumluluk sahibi, dikkatli, cesur ve stresli ortamlarda çalışabilen kişiler tarafından tercih edilebilir.

Ameliyathane teknikeri, kamu veya özel hastanelerin ameliyathanelerinde çalışabilir. Çalışma ortamı kapalı, temiz, iyi aydınlatılmış ve ilaç kokuludur. Çalışma saatleri esnek ve vardiyalıdır. Ameliyathane teknikeri, ameliyat doktoru, anestezi uzmanı ve hemşire gibi diğer sağlık personelleriyle iletişim halindedir.

Ameliyathane teknikeri mesleği, sağlık sektöründe önemli bir rol oynayan ve sürekli gelişen bir meslektir. Ameliyathane teknikeri, insan hayatını kurtarmak için çalışan bir ekip üyesidir.

Bu yazıyı puanla post
Bu yazıyı paylaş:

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir