Fizyoterapist Maaşları

Pek çok kişi tarafından merak edilen Fizyoterapist maaşları 2024 yılı güncel hali ile sizlerle. Yazımızda devlette yani Sağlık Bakanlığı fizyoterapist maaşları ve özel hastanelerde fizyoterapist maaşları detayları ile verilmiştir.

Fizyoterapist Mesleğinin Tanımı

Fizyoterapist, uzman hekimin koyduğu tanıya göre hastalar için uygun fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavi programlarını uygulayan bir meslek grubuna verilen unvandır. Fizyoterapistler, yaş ilerlemesine bağlı kas rahatsızlıkları, yaralanma, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları gibi hastalıkların tedavisine yönelik programları uygularlar. Bu programlar, hastaların fiziksel aktivitelerini düzenlemek, hareket kabiliyetlerini artırmak ve sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmek amacıyla planlanır. Fizyoterapistler, hastaların tedavi sürecini yürütürken doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleriyle işbirliği yapar, fiziksel egzersiz seansları düzenler, hastalara eğitim verir ve tedavi sürecini raporlar.

Fizyoterapistlik mesleği, üniversitelerin “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olan bireyler tarafından icra edilir. Fizyoterapistler, hastaların sağlık ihtiyaçlarına yanıt verebilecek becerilere sahip olmalıdır. İletişim yeteneği, anatomi ve fizyoloji bilgisi, teknik ekipman kullanma yetisi, hasta mahremiyetine saygı ve etik değerlere önem verme gibi nitelikler, başarılı bir fizyoterapist için önemlidir.

Fizyoterapist Maaşları 2024

İşe yeni başlayan Sağlık Bakanlığı fizyoterapist maaşları şu şekildedir:

UnvanKademe/DereceÜcret
Fizyoterapist8/138.600 TL
Sağlık Bakanlığı Fizyoterapist Maaşları 2024

Özelde Fizyoterapist Maaşları 2024

Özel hastanelerde işe yeni başlayan fizyoterapist maaşları şu şekildedir:

UnvanÜcret
Fizyoterapist21.000 TL
Özel Hastane Fizyoterapist Maaşları 2024

Üniversite Hastanesinde Fizyoterapist Maaşları 2024

Kamu yani devlet üniversite hastanelerinde çalışan Fizyoterapist ücretleri:

UnvanKademe/DereceÜcret
Fizyoterapist8/138.600 TL
Üniversite Hastanesi Fizyoterapist Maaşları 2024
5/5 - (1 vote)
Bu yazıyı paylaş:

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir