Psikolog Maaşları

Pek çok kişi tarafından merak edilen psikolog maaşları 2024 yılı güncel hali ile sizlerle. Yazımızda devlette yani Sağlık Bakanlığı psikolog maaşları ve özel hastanelerde psikolog maaşları detayları ile verilmiştir.

Psikolog Mesleğinin Tanımı

Psikolog, kelime anlamı itibariyle ruh bilimci demektir. Psikologlar, bir grup ya da bireyin davranışlarını ya da hareket etme biçimlerini inceler; öğrendiği bilgi ve beceriler ile nedenleri açıklayıp çözüm üretmeye çalışır. Psikologlar; cezaevi, klinik, hastane, adliye, adli tıp, okul ya da fabrika gibi farklı alanlarda çalışabilir. Psikolog olmak için üniversitelerin Psikoloji bölümünden mezun olmak gerekir. Psikolojinin herhangi bir anabilim dalında yüksek lisans yapan psikologlar ise uzman psikolog olmaya hak kazanır.

Psikologlar uzmanlık alanlarına göre adliye, okul, hastane, klinik ya da ordu gibi farklı alanlarda çalışabilir. Psikologlar, yüksek gözlem kabiliyetine sahip olmalı, bireyleri yargılamamalı, sürekli kendini geliştirmeli ve psikoloji dışında felsefe, antropoloji ve sosyoloji gibi alanlara da ilgi duymalıdır. Görevleri arasında eğitimini ve sertifikasını aldığı testleri uygulamak, psikolojik destek vermek, değerlendirmeler yapmak ve neden-sonuç ilişkisi kurmak bulunur.

Psikolog Maaşları 2024

İşe yeni başlayan Sağlık Bakanlığı Psikolog maaşları şu şekildedir:

UnvanKademe/DereceÜcret
Psikolog8/138.650 TL
Sağlık Bakanlığı Psikolog Maaşları 2024

Özelde Psikolog Maaşları 2024

Özel hastanelerde işe yeni başlayan Psikolog maaşları şu şekildedir:

UnvanÜcret
Psikolog22.000 TL
Özel Hastane Psikolog Maaşları 2024

Üniversite Hastanesinde Psikolog Maaşları 2024

Kamu yani devlet üniversite hastanelerinde çalışan Psikolog ücretleri:

UnvanKademe/DereceÜcret
Psikolog8/138.650 TL
Üniversite Hastanesi Psikolog Maaşları 2024
4/5 - (3 votes)
Bu yazıyı paylaş:

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir