Ebe Maaşları

Zamlı Ebe maaşları 2024 yılı güncel hali ile sizlerle. Yazımızda devlette yani Sağlık Bakanlığı ebe maaşları ve özel hastanelerde ebe maaşları detayları ile verilmiştir.

Ebelik Mesleğinin Tanımı

Ebelik, ilkel çağlarda bilimsellikten uzak olan ve geleneksel yöntemlerle uygulanan bir meslekken, tıp alanındaki gelişmelere paralel olarak ilerlemiş ve bilim ile sanatı birleştiren profesyonel bir sağlık mesleği haline gelmiştir. Ebe, hem bebek/fetüse hem de kadın/gebe/loğusa/anneye aynı anda hizmet eden, sağlıkları ile ilgili sorumluluk alan, aile ve toplum sağlığının korunmasında önemli rolleri olan profesyonel ve otonomi sahibi bir sağlık çalışanıdır. Ebelik eğitim programını başarıyla tamamlayarak mesleği yerine getirmek üzere tescili yapılan ya da yasal olarak izin verilen kişi olarak tanımlanır. Ebelik, gebelik sürecinden doğuma, doğum sonrası dönemden yeni doğan bakımına kadar geniş bir yelpazede hizmet verir ve toplum sağlığının temel taşlarından biridir.

Sağlık Bakanlığı’na göre ebelik mesleğini icra etmeye yetkili personel, lisans mezunu sağlık meslek mensubu olarak tanımlanmıştır. Ebelik, kadınlar tarafından yürütülür ve özel sektörde ebelik yapabilmek için ebelik bölümünden mezun olmak yeterlidir.

Ebe Maaşları 2024

Kamu ve özel sektörde ebe maaşları değişkenlik göstermektedir. Aşağıda Sağlık Bakanlığı, kamu üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde ebe maaşları tablosu paylaşılmıştır. Bu ücretlere; ek ödemeler, ek mesai ücretleri gibi ödemeler dahil edilmemiş; saf maaş baz alınmıştır.

Devlette Ebe Maaşları 2024 (Sağlık Bakanlığı)

İşe yeni başlayan Sağlık Bakanlığı ebe maaşları şu şekildedir:

UnvanKademe/DereceÜcret
Ebe (Lisans)8/138.500 TL
Ebe (Ortaöğretim)13/334.000 TL
Sağlık Bakanlığı Ebe Maaşları 2024

Özelde Ebe Maaşları 2024

Özel hastanelerde işe yeni başlayan ebe maaşları şu şekildedir:

UnvanÜcret
Ebe (Lisans)20.000 TL
Ebe (Ortaöğretim)19.000 TL
Özel Hastane Ebe Maaşları 2024

Üniversite Hastanesinde Ebe Maaşları 2024

Kamu yani devlet üniversite hastanelerinde çalışan ebe ücretleri:

UnvanKademe/DereceÜcret
Ebe (Lisans)8/138.500 TL
Ebe (Ortaöğretim)13/334.000 TL
Üniversite Hastanesi Ebe Maaşları 2024
5/5 - (1 vote)
Bu yazıyı paylaş:

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir