Diyetisyen Nedir? Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyen Nedir? Nasıl Diyetisyen Olunur?

Diyetisyen, sağlıklı beslenme konusunda uzmanlaşmış bir sağlık çalışanıdır. Diyetisyenler, bireylerin ve toplumun beslenme durumunu değerlendirir, beslenme sorunlarını tespit eder ve çözüm önerileri sunar. Diyetisyenler, hastalıkların önlenmesi, tedavisi ve iyileşmesi için beslenme programları hazırlar. Ayrıca, sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmek için eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürütür.

Diyetisyen olmak için üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmek gerekir. Bu bölüm 4 yıllık lisans eğitimi verir. Beslenme ve Diyetetik bölümüne girmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) TYT ve AYT puan türlerinden yeterli puan almak ve tercih yapmak gereklidir.

Beslenme ve Diyetetik bölümünde temel bilim dersleri (matematik, fizik, kimya, biyoloji) yanında beslenme bilimi, diyetetik, gıda bilimi, toplum sağlığı gibi alanlara yönelik dersler verilir. Ayrıca öğrenciler staj yaparak mesleki deneyim kazanır.

Diyetisyenlik mesleği hem kamu hem de özel sektörde çalışma imkanı sunar. Diyetisyenler hastanelerde, polikliniklerde, huzurevlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, okullarda, kreşlerde, spor kulüplerinde, otellerde, catering firmalarında, gıda sanayiinde ve kendi muayenehanelerinde çalışabilir.

Diyetisyenlik mesleği hem insan sağlığına katkı sağlaması hem de farklı çalışma alanları sunması açısından oldukça cazip bir meslektir. Ancak diyetisyen olmak isteyenlerin fen bilimlerine ilgi duyması, iletişim becerileri yüksek olması, empati kurabilmesi ve sürekli öğrenmeye açık olması gereklidir.

Bu yazıyı puanla post
Bu yazıyı paylaş:

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir