YSK Seçim Sandık Görevlisi & Sandık Başkanı Ücretleri

Sandık görevlisi, seçim günü sandık kurulunun bir üyesi olarak seçim işlemlerinin yürütülmesine yardımcı olan kişidir. Sandık görevlileri, seçmen listelerini kontrol etmek, seçmenlere oy pusulalarını vermek, zarfları mühürlemek, oy kullanma kabinlerini denetlemek, oy sayımına katılmak ve tutanakları imzalamak gibi görevleri yerine getirirler. Bu yazımızda memur 2024 sandık görevlisi ücretleri ve sandık başkanı ücretleri 2024 yani güncel zamlı halini yayınlayacağız.

Sandık görevlileri, sandık kurulu başkanı tarafından belirlenen bir sıraya göre görev alırlar. Sandık kurulu başkanı, sandık görevlilerinin her birine bir saatlik ara verir. Sandık görevlileri, ara sırasında sandık başından ayrılabilirler.

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Memurlar sandık görevlisi olabilmek için kurumları tarafından bu yönde teklif beklemeleri gerekmektedir. Genellikle öğretmenler sandık görevlisi olsa da belediye yani mahalli idare seçimleri gibi daha geniş kapsamlı seçimlerde farklı devlet kurumlarından da sandık görevlisi olarak görevlendirme yapılabilir.

Memur olmayanlar sandık görevlisi olabilir mi?

Sandık görevlisi olmak isteyenler, seçimden önce ilçe seçim kurullarına başvurabilirler. Başvuru için nüfus cüzdanı fotokopisi ve banka hesap numarası gereklidir. Sandık görevlisi olabilmek için Türk vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, okur-yazar olmak ve kamu haklarından mahrum olmamak şarttır.

Sandık görevlisi olmak, demokratik bir hak ve sorumluluktur. Sandık görevlileri, seçim güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynarlar. Sandık görevlileri, seçim günü sandık başında bulunarak hem kendilerinin hem de diğer vatandaşların oylarının doğru şekilde sayılmasına ve kaydedilmesine katkıda bulunurlar.

Sandık Görevlisi Ücretleri 2024

Sandık görevlileri, seçim günü yaptıkları hizmet karşılığında bir ücret alırlar. Sandık görevlisi ücreti, seçim türüne ve sandık kurulu başkanının belirlediği çalışma süresine göre değişir. Sandık görevlisi ücreti, seçimden sonra sandık kurulu başkanının hazırladığı ödeme listesine göre banka hesaplarına yatırılır.

GöreviÜcreti
Sandık başkanı2.947 TL
Memur üye2.088 TL
Partili üye1.044 TL
Bina sorumlusu2.936 TL
Sandık Görevlisi Ücretleri 2024

Bu yazıdaki ücretler, önceki seçimde yapılan ödemelerin memur maaş katsayısına oranıyla hesaplanmış güncel memur maaş katsayısı oranı ile paylaşılmıştır. RESMİ GEÇERLİLİĞİ YOKTUR.

5/5 - (1 vote)
Bu yazıyı paylaş:

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir