Sağlık Bakanlığı Silahsız Güvenlik Görevlisi Ne İş Yapar, Maaşı Nasıl Olunur?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan silahsız güvenlik görevlileri, sağlık kuruluşlarının güvenliğini sağlamakla görevlidirler. Bu görevleri arasında; giriş ve çıkışları kontrol etmek, ziyaretçi ve hasta kayıtlarını tutmak, olası tehlike ve olaylara müdahale etmek, kamera ve alarm sistemlerini takip etmek, kurallara uymayanları uyarıp gerektiğinde yasal işlem başlatmak gibi faaliyetler bulunmaktadır .

Silahsız güvenlik görevlisi olmak için bazı şartlar vardır. Bunlar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, en az ilköğretim mezunu olmak ve 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanun gereğince geçerliliği devam eden özel güvenlik kimlik kartına sahip olmaktır .

Silahsız güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen adaylar, İŞKUR üzerinden yayınlanan ilanlara başvuru yapabilirler. Başvuru süreci genellikle 5 gün sürmektedir. Başvuru yapan adaylar arasından seçilenler, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hastanelerde istihdam edilmektedir .

Silahsız güvenlik görevlilerinin maaşları ise; eğitim durumlarına, çalıştıkları hastanenin büyüklüğüne ve bulundukları bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak; lise mezunu bir silahsız güvenlik görevlisinin maaşı 3.500 TL civarında iken, ön lisans veya lisans mezunu bir silahsız güvenlik görevlisinin maaşı 4.000 TL civarında olmaktadır.

Bu yazıyı puanla post
Bu yazıyı paylaş:

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir